هیئت تیراندازی بابلسر Iran ISSF

هیئت تیراندازی بابلسر Iran ISSF

این هیئت ورزشی در سال 1387، توسط جناب آقای سید محسن حسینی به صورت رسمی در دو رشته اهداف پروازی و اهداف ثابت شروع بکار کرده است.

یکی از اولین سؤالات رایج در بدو ورود نو آموزان به حوزه تیراندازی این است که کدام رشته را باید انتخاب کنند؟ گاهی حتی پیش از آن‌که فراگیر تصمیم قطعی برای آغاز یادگیری و تمرین تیراندازی بگیرد ذهنش با این پرسش درگیر می‌شود و از مربی انتظار راهنمایی دارد.

 

معمولاً گفته می‌شود که علاوه بر علاقه شخصی هر فراگیر به یک‌رشته که عامل مهمی است، افراد قوی‌بنیه و دارای بدن‌های عضلانی و صبور و منظم برای تفنگ مناسب‌ترند و افراد کوتاه‌تر و چاق‌تر و کم‌حوصله‌تر و کمی بی‌نظم برای تپانچه؛ ولی واقعیت آن است که هیچ معیار قطعی برای این موضوع وجود ندارد. اصولاً شاید در بدو امر نتوان انتخابی داشت و لازم است که نوآموز هر دو رشته را مدتی تمرین کند و سپس تصمیم بگیرد. درهرحال اصولی در کار مربیگری حاکم است ازجمله:

 

  1. در ابتدای ورود نوآموز به سالن و در هنگام نام‌نویسی وی مربی سعی می‌کند شناخت جامعی نسبت به وی به دست آورد.
  2.  در یک ماه آغازین باید به نوآموز فرصت داده شود تا به‌اندازه کافی با هر دو رشته آشنا شود. گاهی پیشنهاد می‌شود که نوآموز در هر یک از رشته‌های بادی 5 یا 6 جلسه تمرین مشابه داشته باشد
  3. .هیچ‌گاه مربی نباید انتخاب یک‌رشته را به نوآموز تحمیل کند، بلکه باید صرفاً نقش راهنما و پشتیبان را داشته باشد.
  4.  مربی با توجه به شناختی که از وضعیت جسمی و روانی و مالی و خانوادگی و ... نوآموز به دست آورده بدون اشاره مستقیم به رشته‌ای که مناسب تشخیص داده، مزایا و معایب ادامه تمرین در هرکدام از رشته‌ها را به نوآموز می‌گوید ولی این گفتن باید به‌گونه‌ای باشد که نوآموز را ناخودآگاه به سمت رشته موردنظر سوق دهد و تشویق کند (نقش هدایتی مربی) و درنهایت نوآموز هر تصمیمی که گرفت، مربی از تمرین او در همان رشته پشتیبانی و او را تشویق خواهد کرد (نقش حمایتی مربی)
  5. نکته مهم در این فرایند این است که گاهی مربی تشخیص می‌دهد که یک نوآموز استعداد بالایی برای فعالیت در یک‌رشته مثلاً تفنگ یا تراپ اسکیت دارد ولی می‌داند که شرایط زندگی فرد مانند شرایط مالی یا تحصیلی یا خانوادگی یا ... فرد اجازه ادامه تمرین مطلوب در آن رشته را نمی‌دهد و فرد نخواهد توانست در آن رشته پیشرفت چندانی داشته باشد. در اینجا مربی علی‌رغم میل باطنی‌اش باید فراگیر را به سمت رشته تپانچه بادی سوق دهد تا دستکم امکان تمرین مطلوب در آینده برای فراگیر فراهم باشد؛ چون کسی که امکان تهیه امکاناتی مانند لباس رشته تفنگ را ندارد قطعاً در این رشته پیشرفتی نخواهد کرد گرچه استعداد بالایی برای این رشته داشته باشد، پس بهتر است که دستکم در رشته‌ای که امکان تمرین دارد فعالیت کند.